
| Parameter | Value |
|---|---|
| Voltage Rating (DC) | 100 V |
| Length | 19.95 mm |
| Width | 5.5 mm |
| Termination | Solder |
| Max Operating Temperature | 85 °C |
| Min Operating Temperature | -25 °C |
| Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Number of Pins | 8 |
| Height | 9.4 mm |
| Packaging | Reel |
| Voltage Rating | 100 V |
| Depth | 5 mm |
| RoHS | Compliant |
| Lead Pitch | 2 mm |
| Insulation Resistance | 1 GΩ |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Contact Plating | Tin |
| Contact Material(Contact Finish) | Brass |
| Pitch | 2 mm |
| Current Rating | 2 A |
| Max Current Rating | 2 A |
| Working Voltage | 100 V |
| Flammability Rating | UL94 V-0 |
| Orientation | Straight |
| Color | White |
| Gender | Male |
| Number of Contacts | 8 |
| Number of Poles | 8 |
| Connector Type | Male Pin |
| Number of Positions | 8 |
| Number of Rows | 1 |
| Housing Material | Polyamide |
| Fastening Type | Detent |
| Contact Resistance | 20 mΩ |
| Max Voltage Rating (AC) | 100 V |
| Housing Color | Beige |
| Contact Mating Length | 3.302 mm |
| Mating Post Length | 3.3 mm |
Out of Stock
Distributors
--
Unit Price$--
Ext.Price$--
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
No data | ||
